Dobra polisa daje poczucie bezpieczeństwa
W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że każdy posiadacz motocykla ma ustawowy obowiązek zaopatrzenia się w obowiązkową polisę OC – z naruszeniem tego obowiązku wiążą się bardzo poważne konsekwencje, w tym konieczność zapłaty nawet kilkuset złotych kary (jej dokładna wartość zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku). Przy czym odpowiedzialność za brak polisy OC na motocykl może ponieść zarówno właściciel motocyklu, jak i jego kierowca – warto o tym pamiętać, tym bardziej, że często nie są to te same osoby.
Brak polisy OC wiąże się przede wszystkim ryzykiem oraz brakiem poczucia bezpieczeństwa – w końcu nawet w przypadku niegroźnego zdarzenia, sprawca musi pokryć wszelkie szkody, jakie spowodował prowadząc pojazd. Dobra polisa na motocykl pozwala nie trzeba martwić się o wyrównanie szkód z własnej kieszeni. Ich wartość zaś – zwłaszcza, gdy doszło do poważnej kolizji lub wypadku – może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, skalkulowanych jako suma wartości spowodowanych szkód w majątku i na zdrowiu ofiar wypadku. Stąd kupując motocykl konieczne należy pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. O czym więc należy przede wszystkim pamiętać?
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Niestety bardzo trudno wskazać na uniwersalną odpowiedź na postawione pytanie – w końcu motocykliści mają różnorodne potrzeby i oczekiwania, a na wybór polisy OC spory wpływ mają takie czynniki, jak wiek kierowcy, historia jego zdarzeń drogowych, czy marka, rocznik i przebieg jednośladu, którym się porusza. Jednak z punktu widzenia zasad ponoszenia odpowiedzialności za skutki wypadku – w zakresie spowodowanych jego ofierze szkód (a więc uszczerbków o charakterze materialnym) i krzywd (czyli uszczerbków o charakterze niematerialnym) jedną z ważniejszych kwestii jest suma ubezpieczenia, czyli kwota do której towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mówiąc najprościej im jest ona wyższa, tym większy komfort dla motocyklisty.
Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się także z zasadami, na których towarzystwo ubezpieczeniowe będzie likwidować ewentualną szkodę – szczególne znaczenie mają wszelkie postanowienia napisane również przysłowiowym „drobnym druczkiem”. W końcu to od nich zależy, czy uzyskanie odszkodowania będzie stosunkowo proste, czy też posiadacz polisy będzie musiał przygotować się na konieczność spełnienia szeregu formalności. Za to, czego nie pokryje ubezpieczyciel, trzeba będzie wypłacić z własnej kieszeni. W każdym razie kupując polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC na motocykl nie należy sugerować się jedynie ceną – dopiero porównanie całości szeregu ofert przedstawianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe pozwala wybrać produkt najlepiej odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom kierowcy jednośladu.