Motorbike Tire Shop Reviews

Konfiskata motocykla po alkoholu - przepadek

2 lutego 2023

Konfiskata motocykla po alkoholu

zdjęcie: Motorbike Tire Shop Reviews

Znowelizowane przepisy Kodeksu karnego przewidują konfiskatę pojazdu lub przepadek jego równowartości. Jazda po alkoholu może zatem wiązać się z drastyczną i dotkliwą karą. Nowe przepisy, które wejdą w życie dopiero od 14 marca 2024r. spotkały się ze sporą krytyką nie wynikającą z przyzwolenia oponentów na prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu ale z faktu, że nowym przepisom daleko od doskonałości.

Kiedy można stracić motocykl za jazdę po alkoholu?

Oczekujące na wejście w życie przepisy przewidują 3 przypadki w jakich sąd będzie musiał obligatoryjnie orzec przepadek pojazdu lub jego równowartości. Sąd będzie musiał orzec przepadek motocykla lub jego równowartości wobec sprawcy wypadku komunikacyjnego, katastrofy w komunikacji lub sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji, który był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po zdarzeniu a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego.

Innymi słowy, każdy sprawca wypadku komunikacyjnego, który wydmuchał powyżej 0,5 promila lub który oddalił się z miejsca wypadku będzie tracił motocykl lub jego równowartość. To samo będzie dotyczyły tych osób, które już po zdarzeniu ale przed badaniem będą spożywały alkohol. Wielu sprawców wypadków spowodowanych alkoholem tłumaczy się tym, że alkohol spożywali dopiero po wypadku pod wpływem stresu jaki przeżyli.

Czy sąd może odstąpić od orzekania przepadku pojazdu w takim wypadku?

Nie. W tej sytuacji sąd nie ma żadnej możliwości aby odstąpić od orzeczenie przepadku pojazdu lub jego równowartości.

Jazda motocyklem pod alkoholu – przepadek pojazdu

Kolejny przypadek, w którym sąd będzie musiał orzec obligatoryjnie przepadek motocykla lub jego równowartości będzie miał miejsce w sytuacji, kiedy podczas kontroli drogowej okaże się, że kierujący pojazdem ma co najmniej 1,5 promila we krwi. Sytuacja ta obejmuje zdarzenia, w których samo prowadzenie pod wpływem będzie pociągało za sobą utratę pojazdu lub jego równowartości.

Konfiskata motocykla przy recydywie

Trzecią sytuacją, w jakiej dochodzić będzie do konfiskaty pojazdu objęto przypadki recydywistów alkoholowych. Przepadek pojazdu będzie musiał być orzeczony wobec sprawcy który był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub który spowodował wypadek komunikacyjny będąc w stanie nietrzeźwości.

Przypadku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (co najmniej 1,5 promila) oraz w przypadku recydywy sąd będzie miał możliwość odstąpienia od orzeczenia przypadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Przepisy pozostawiają zatem ocenie sądu czy w konkretnej sprawie zachodzi wyjątkowy wypadek i że jest on uzasadniony szczególnymi okolicznościami.  

Konfiskata motocykla jeśli kierowca pod wpływem alkoholu nie jest jego właścicielem.

Konfiskata motocykla będzie dotyczyła przypadków kiedy kierujący jest jego jedynym właścicielem. Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu prowadził pojazd będący współwłasnością lub był własnością innej osoby (na przykład motocykl w leasingu) wówczas sąd nie będzie orzekał konfiskaty motocykla a będzie orzekał przepadek jego równowartości. Wartość pojazdu będzie ustalona w oparciu o polisę ubezpieczeniową a w razi braku polisy będzie to średnia wartość rynkowa ustalona przez sąd na podstawie dostępnych danych bez powoływania w tym celu biegłego. Innymi słowy sąd wiedząc jakim modelem pojazdu poruszał się sprawca ustali za pomocą ogłoszeń na portalach internetowych jaka jest wartość rynkowa pojazdu. Biegły będzie mógł być powołany do wyceny wartości rynkowej jedynie wówczas kiedy nie będzie możliwe ustalenie wartości rynkowej motocykla ze względu na szczególne ceny (np. dodatkowe wyposażenie lub szczególne modyfikacje)

Kiedy kierowca nie straci pojazdu

Ustawodawca łagodniej potraktował kierowców zawodowych prowadzących pojazdy w związku z czynnościami zawodowymi lub służbowymi na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd nie będzie orzekał przepadku pojazdu a jedynie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dostrzec można, że przepisy w pewnym sensie faworyzują kierowców zawodowych traktując ich w łagodniejszy sposób niż wszystkich innych kierowców, choć nie da się ukryć, że kierujący wielotonową ciężarówką mający co najmniej 1,5 promila sprawia dużo większe zagrożenie od kierującego w tym samym stanie motocyklisty. Oczywiście ani jednego ani drugiego nie można usprawiedliwiać ale nierównowaga w tym zakresie jest widoczna gołym okiem.

Przepadek zniszczonego motocykla

Jeżeli w wyniku zdarzenia, w związku z którym sąd musiałby obligatoryjnie orzec przepadek pojazdu, motocykl uległ zniszczeniu lub znacznemu uszkodzeniu sąd, z uwagi na niecelowość orzekania konfiskaty pojazdu będzie orzekał przepadek jego równowartości.  

Jak wygląda konfiskata motocykla?

W sprawach, w których możliwe będzie orzeczenie przepadku, Policja będzie dokonywała tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego. Jeżeli w ciągu 7 dni od daty dokonania zajęcia nie zostanie wydane przez prokuratora postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym pojazd wróci do sprawcy. Jeżeli, a spodziewam się, że będzie to zdecydowana większość przypadków, prokurator wyda postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, sprawca już nie odzyska swojego pojazdu.

Przepadek pojazdów dopiero od 14 marca 2024r.

Prezydent RP na początku grudnia 2022r. podpisał ustawę nowelizującą przepisy Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada między innymi wprowadzenie przepadku samochodu albo jego równowartości. Początkowo, większość przepisów nowelizujących Kodeks karny miała obowiązywać od marca 2023r, a rozwiązania dotyczące przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości miały zacząć obowiązywać po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

Pod koniec stycznia 2023r. Sejm nowelizując przepisy kodeksu postępowania cywilnego zdecydował jednak o wydłużeniu vacatio legis i opóźnieniu wejścia w życie nowych przepisów ustawy karnej i tym samym większość przepisów nowelizujących kodeks karny wejdzie w życie od 1 października 2023r. a przepisy pozwalające na orzeczenie obligatoryjnego przepadku samochodu lub jego równowartości wejdą w życie 14 marca 2024r.

Pomoc adwokata lub radcy prawnego w sprawie dotyczącej jazdy po alkoholu

Jeśli szukasz radcy prawnego w Warszawie w sprawie związanej prowadzeniem motocykla pod wpływem oferujemy kompleksową pomoc prawną.