Umowa sprzedaży motocykla

Kupno motocykla

5 maja 2021

Po pierwsze, umowa

Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe sporządzenie umowy sprzedaży. Niekiedy kupujący motocykle – a także inne pojazdy – korzystamy w tym względzie ze wzorów dostępnych w internecie, czy formularzy przygotowywanych przez sprzedawców. Jednak z wielu względów nie jest to optymalne rozwiązanie. Niejednokrotnie tego rodzaju wzory zawierają błędy, wynikające chociażby z nieuwzględniania w nich zmian w prawie, czy też uproszczeń, które negatywnie mogą przełożyć się na położenie kupującego. Stąd zawsze warto przygotować taką umowę „na miarę”, korzystając z gotowych formularzy co najwyżej, jako podstawy do przygotowania właściwej umowy.

Oczywiście w pierwszej kolejności należy zadbać o wpisanie prawidłowych danych stron umowy oraz samego motocykla (zwłaszcza jego numeru VIN). Nie dajmy się zwieść wpisując dane innej osoby lub wpisanie innej kwoty niż będzimy płacić. Warto także ustalić nie tylko stan licznika ale także i jego rzeczywisty przebieg. To nie jest to samo. Warto wyszczególnić w kontrakcie poważniejsze uszkodzenia pojazdu oraz przebyte naprawy – ma to duże znaczenie w przypadku ewentualnego domagania się od sprzedawcy przez kupującego roszczeń z tytuły rękojmi za wady. W końcu odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za sprzedany motocykl rozciąga się aż na dwa lata po sfinalizowaniu kontraktu.

 

Kto załatwia formalności?

Podpisanie umowy sprzedaży motocykla i przekazanie kluczyków nabywcy otwiera konieczność załatwienia szeregu wspomnianych na wstępie formalności. Najpierw warto zadbać o przejerestrowanie pojazdu – zwłaszcza, że w wielu polskich urzędach powiatowych trudno załatwić tę sprawę od ręki. Zaniedbanie tego obowiązku nie tylko poważnie utrudnia normalne użytkowanie pojazdu, ale wiąże się także z odpowiedzialnością wykroczeniową, w postaci mandatu nawet do 3000 złotych. Warto przypomnieć, że na rejestrację motocykla jego nabywca ma 30 dni licząc od dnia zakupu, a więc po prostu nie warto zwlekać z tą czynnością.

Kupując motocykl trzeba pamiętać także o obowiązkach wobec fiskusa. Wiele szczegółowych kwestii w tym obszarze zależy od tego, czy kupujemy pojazd od prowadzącego działalność gospodarczą, czy też od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. W tym drugim przypadku należy pamiętać o rozliczeniu podatku od czynności cywilno-prawnych poprzez złożenie w urzędzie skarbowym stosownej deklaracji oraz samą zapłatę podatku. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przesłać pocztą lub za pomocą Internetu. W podobny sposób można uregulować należność wobec fiskusa, jednak – głównie dla celów dowodowych – warto zachować dokumenty potwierdzające wywiązanie się z tych obowiązków (np. w postaci potwierdzenia nadania przesyłki poleconej). W końcu organy skarbowe mają prawo dokonać kontroli prawidłowości obliczenia podatku oraz jego uregulowania, a z zaniedbaniem tych obowiązku wiąże się nie tylko zapłata podatku, ale również odsetek za opóźnienie.

 

Pomoc prawna dla motocyklistów | Odszkodowanie dla motocyklisty | Porada prawna dla motocyklistów Warszawa | Prawnik dla motocyklistów