Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia
Podstawowym uprawnieniem bliskich motocyklisty, który poniósł śmierć w skutek wypadku drogowego jest uzyskanie pełnego odszkodowania i zadośćuczynienia. Obowiązek wypłaty tych świadczeń spoczywa na sprawcy wypadku, a w praktyce najczęściej na jego ubezpieczycielu. Niestety, do otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia w tego rodzaju sprawach przeważnie konieczne jest wytoczenie powództwa cywilnego – w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zbyt niskie kwoty, niepokrywające całości szkód i krzywd wynikających ze śmierci motocyklisty w wypadku.
Tymczasem omawiane tu świadczenia muszą w całości pokrywać szkodę (odszkodowanie) oraz krzywdę (zadośćuczynienie). Co z kolei – jakakolwiek wydaje się to brzmieć nieadekwatnie do tragicznych okoliczności śmiertelnego wypadku – oznacza konieczność przeprowadzenia odpowiedniego oszacowania szkód i krzywd. Podejmując tę czynność należy wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności, zwłaszcza bliskość więzi pomiędzy ofiarą a jej bliskimi, znaczenie pracy zmarłego dla utrzymania rodziny, koszty jego ewentualnego leczenia (oczywiście, gdy śmierć następuje po jakimś czasie od wypadku, ale w jego wyniku), czy problemy emocjonalne bądź psychiczne z jakimi borykają się bliscy.
Sprawca powinien ponieść odpowiedzialność
Poza tym prawem osób bliskich ofiary wypadku motocyklowego jest wzięcie udziału w procesie karnym sprawcy w roli oskarżycieli posiłkowych. Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania bliscy zyskują możliwość „dopilnowania” prawidłowego biegu sprawy, chociażby poprzez możliwość brania udziału we wszystkich czynnościach procesowych (np. poprzez zadawanie pytań przesłuchiwanym świadkom), czy zgłaszanie własnych wniosków dowodowych. W wielu przypadkach przyłączenie się do postępowania w takim charakterze korzystnie wpływa na jego bieg i kompleksowe przedstawienie sądowi wszelkich okoliczności zdarzenia, a tym samym na wymierzenie sprawcy sprawiedliwiej kary. Poza tym udział w procesie karnym sprawcy niejednokrotnie dostarcza bliskim ważnych informacji, które są przydatne w procesie cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Bez względu jednak na to, w jaki sposób i w jakim zakresie rodzina i przyjaciele zmarłego w skutek wypadku motocyklowego zdecydują się walczyć o swoje prawa może im być potrzeba profesjonalna pomoc prawna. W końcu omawiane tu sprawy należą do skomplikowanej materii, wymagającej dobrej znajomości przepisów i orzecznictwa oraz specyficznego doświadczenia. Właściwie nie ma więc wątpliwości, że bez pomocy znawcy tematyki wypadków motocyklowych, uzyskanie należnych świadczeń czy efektywny udział w procesie karnym sprawcy mogą okazać się bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe.
Pomoc prawna dla motocyklistów | Odszkodowanie dla motocyklisty | Porada prawna dla motocyklistów Warszawa | Prawnik dla motocyklistów