Zarzuty za wypadek motocyklowy
Linia obrony podejrzanego czy oskarżonego o spowodowanie wypadku na motocyklu zależy od wielu czynników, jednak z pewnością najważniejszym z nich jest treść postawionego zarzutu i przyjęta przez policję wersja zdarzeń będąca jego podstawą faktyczną. Mówiąc inaczej przed opracowaniem strategii trzeba dobrze zapoznać się z materiałem dowodowym i poczynionymi przez śledczych ustaleniami. Dlatego tak istotne jest skontaktowanie się z adwokatem jak najszybciej po zdarzeniu. Dzięki temu będzie można podjąć stosowne kroki – a więc czynności które w praktyce mogą przesądzić właściwie o biegu całej sprawy – już na etapie dochodzenia. W końcu to wówczas zbiera się dowody, które następnie zostaną przedstawione przed sądem. A jak wiadomo dowody te mogą świadczyć zarówno na korzyść, jak i przeciwko motocykliście.
Warto pamiętać, że w praktyce wachlarz wykroczeń i przestępstw, jakie może być brany pod uwagę przy wypadku motocyklowym jest bardzo szeroki. Najczęściej obejmuje on po prostu spowodowanie wypadku drogowego, także po spożyciu alkoholu bądź narkotyków. Oczywiście stan faktyczny danego zdarzenia może wyczerpywać znamiona kilku przestępstw, co dodatkowo komplikuje sprawę i zwiększa surowość grożącej sprawcy kary i prawdopodobieństwa orzeczenia środków karnych, chociażby w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Mówiąc najkrócej – im większa wina, tym surowsza kara. Stąd każda okoliczność na korzyść sprawcy jest na wagę złota.
Zawsze można i trzeba się bronić
W tym kontekście należy podkreślić, że przepisy prawa – w tym zwłaszcza Kodeks postępowania karnego – gwarantują motocykliście, który spowodował wypadek szereg uprawnień, a w tym w pierwszej kolejności prawo do obrony, przekładające się m.in. na możliwość odmowy składania wyjaśnień, czy właśnie powoływania dowodów. Dlatego każdy motocyklista, który został postawiony przed sądem powinien po prostu korzystać z tych uprawnień, a adwokat jest mu potrzebny zwłaszcza do podejmowania właściwych i profesjonalnych działań.
Postępowania związane z wypadkami drogowymi z udziałem motocyklistów przeważnie są bardzo skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy zarówno z zakresu prawa jak i rekonstrukcji wypadków drogowych i mechanizmów rządzących tego rodzaju zdarzeniami. Z tych względów, bez odpowiedniego doświadczenia i na „własną rękę”, bardzo trudno motocykliście przedstawić sądowi te okoliczności, które mogą skutecznie przekonać go do zmniejszenia wymiaru kary, a nawet do uniewinnienia. Biorąc zaś pod uwagę, że gra toczy się o wysoką stawkę – w końcu większość przestępstw w ruchu drogowym zagrożona jest nawet karą pozbawieniem wolności – po prostu warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.