Koniec z automatyczną utratą prawa jazdy
Dotychczas obowiązujące przepisy prawa przewidywały automatyczną utratę prawa jazdy przez kierującego, który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 50 km/h. W praktyce wyrok Trybunały likwiduje podstawę prawną jaką był art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami.
Zgodnie z tym przepisem starosta wydawał decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Przepis te utracił moc.
Zdaniem trybunału Starosta nie dokonuje samodzielnie ustaleń faktycznych co do rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Jest związany treścią informacji organu kontroli ruchu drogowego. Treść informacji funkcjonariusza policji korzysta ze swoistego domniemania prawdziwości, które nie może być przez stronę podważone w toku postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy. Strona nie ma gwarancji rozstrzygnięcia jej sprawy administracyjnej zgodnie z zasadami sprawiedliwej i rzetelnej procedury.
I Prezes SN podkreślała, że w aktualnej sytuacji policja posiada uprawnienie do arbitralnego decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy, bez możliwości weryfikacji okoliczności jej podjęcia przez sąd lub starostę.
Pomoc adwokata lub radcy prawnego w sprawie zatrzymanego prawa jazdy
Jeśli szukasz radcy prawnego w Warszawie w sprawie związanej z zatrzymaniem prawa jazdy skontaktuj się ze mną niezwłocznie.