Wada prawna motocykla - co to jest?
W pierwszym rzędzie warto zastanowić się czym w ogóle są wady prawne. Definicję wady prawnej ustawodawca zawarł w art. 5563 Kodeksu cywilnego. Nie omawiając wszystkich szczegółów związanych z tą regulacją, warto wskazać, że z wadą prawną mamy do czynienia w następujących przypadkach:
- gdy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej lub jest obciążona prawem osoby trzeciej;
- jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu;
- sprzedane prawo nie istnieje.
Mówiąc najprościej wada prawna oznacza sytuację, w której dana rzecz – przykładowo motocykl – nie może zostać sprzedana z tego powodu, że osoba podająca się za właściciela faktycznie nim nie jest bądź brak możliwości sprzedaży wynika z innych okoliczności, chociażby z zajęcia rzeczy przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym bądź uznania ją za dowód w sprawie karnej. W każdym razie w sytuacji, gdy motocykl obciążony jest wadą prawną w ogóle nie powinno dojść do jego sprzedaży. Jeżeli jednak tak się stanie, kupujący ma szereg uprawnień – analogicznych do sytuacji, w której rzecz sprzedana ma wady fizyczne.
Ochrona praw nabywcy motocykla
W tym kontekście należy pamiętać, że kupującemu motocykl, który okazał się obciążony wadą prawną przysługują przede wszystkim następujące uprawnienia:
- odstąpienie od umowy;
- obniżenie ceny;
- żądanie wymiany rzeczy na wolną od wad.
Oczywiście mają one charakter podstawowy, bardzo często korzystanie z nich obwarowane jest dodatkowymi przesłankami. Wystarczy wspomnieć tu, że sprzedający może „niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności” wymienić motocykl na wolny od wad. Wówczas – co do zasady – kupujący traci możliwość żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Jeszcze inaczej sprawa przedstawia się wówczas, gdy motocykl z wadą prawną kupił konsument – a więc osoba fizyczna dokonująca transakcji z przedsiębiorcą, ale niezwiązanej z wykonywaną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową.
Konsument kupujący motocykl – zgodnie z art. 560 § 2 Kodeksu cywilnego – ma prawo zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady. Aczkolwiek nie można korzystać z tego uprawnienia wówczas, gdyby okazało się, że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. W każdym razie dochodzenie swoich praw przez kupującego motocykl, który okazał się wadliwy– zarówno pod względem fizycznym, jak i prawnym – nie jest proste i wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej, chociażby w zakresie wyboru odpowiednich roszczeń.