Umowa sprzedaży motocykla
Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Nie wchodząc w skomplikowane szczegóły wykładni tego przepisu, warto zauważyć, że zgodnie z jego treścią na umowę sprzedaży składają się dwa, ściśle ze sobą powiązane świadczenia – obowiązkiem sprzedającego jest przeniesienie na kupującego własności rzeczy (lub prawa) i wydanie mu jej, w zamian zaś za to kupujący ma obowiązek odebrać daną rzecz i zapłacić umówioną cenę.
Oczywiście właściwie każdy z elementów umowy sprzedaży można by dalej analizować, rozkładając go na czynniki pierwsze. Jednak przywołane informacje są wystarczające, aby określi co powinna zawierać umowa sprzedaży: w kontrakcie tym zawsze należy dokładnie określić co będzie jego przedmiotem oraz za jaką cenę zostanie sprzedane. Oczywiście w zależności od okoliczności konkretnego przypadku strony mogą ustalić dodatkowe kwestie, np. datę i miejsce odbioru rzeczy, płatność ceny w ratach bądź podstawy do określenia jej wysokości (w przypadku, gdy cena nie została wyrażona, jako konkretna suma), a także szczegółowe kwestie związane z rękojmią za wady prawne i fizyczne sprzedawanej rzeczy.
Umowa sprzedaży motocykla na piśmie?
Co do zasady umowa sprzedaży może zostać zawarta w każdej z dopuszczalnych przez prawo form – przy czym z pewnością najpopularniejszą jest forma ustna, stosowana właściwie codziennie przez każdego z nas. Jednak bardzo często ustawodawca zastrzega, że kontrakty sprzedaży określonych rzeczy lub praw mogą zostać skutecznie zawarte jedynie w formach szczególnych. Klasycznym przykładem takiej sytuacji jest art. 158 Kodeksu cywilnego zastrzegający, że umowa sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jednak w praktyce można wskazać cały szereg różnego rodzaju przepisów zastrzegających formę szczególną dla umowy sprzedaży – nie tylko „notarialną”, ale również pisemną, czy dokumentową. Niekiedy zaś zachowanie innej, niż ustna formy jest wskazana ze względów praktycznych
Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest obrót pojazdami mechanicznymi. Kodeks cywilny, ani inne ustawy nie zastrzegają dla sprzedaży samochodu, motocyklu bądź innego pojazdu żadnej szczególnej formy. Stąd tego rodzaju kontrakt może zostać zawarty nawet ustnie. Jednak wówczas może okazać się, że niemożliwe będzie chociażby zarejestrowanie pojazdu przez nabywcę. W końcu we właściwym wydziale komunikacji zawsze należy przedstawić dokument potwierdzający transakcję – a więc właśnie umowę bądź fakturę VAT. Poza tym zawsze spisanie umowy sprzedaży ma bardzo dużą wartość dowodową – przede wszystkim w przypadku, gdy pomiędzy stronami dochodzi do sporu. Wówczas w łatwy sposób można ustalić na co dokładnie sprzedawca i kupujący się umówili – to z kolei oznacza, że dużą wagę należy przyłożyć także do samej redakcji kontraktu.
Jakie elementy powinna zawierać umowa sprzedaży motocykla?
Wymienione powyżej regulacje odnoszą się także do umowy sprzedaży motocykla. Pamiętajcie, niezależnie jak bardzo podoba Wam się maszyna i czujecie podekscytowanie na myśl o pierwszej przejażdżce do spisania umowy i sprawdzenia formalności podejdźcie na zimno, a jeśli nie macie pewności spytajcie o wsparcie np. prawnika.
Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży motocykla? Oto kilka rekomendacji, które mogą Wam się przydać.
- Należy dokładnie ustalić kto jest sprzedawcą motocykla oraz szczegółowo opisać dane sprzedawcy na umowie, osoby fizycznej lub firmy, o której kupujcie maszynę. Zweryfikujecie dokładnie stan własności motocykla oraz czy osoba, która go oferuje, rzeczywiście może sprzedać Wam motocykl. Nie dajcie się przekonać, że właściciela nie ma albo nie ma jakiś dokumentów ale będą.
- Motocykl powinien być dokładnie opisany w umowie, i to nie tylko co to za marka, model itp. Trzeba wskazać czy są widoczne jakieś uszkodzenia, czy odbyto jazdę próbną, czy sprzedawcy wiadomo coś na temat wad technicznych motocykla, czy motocykl zaliczył jakiś wypadek, glebę. Nie można zapomnieć o wskazaniu zarówno stanu licznika oraz, uwaga, przebiegu motocykla. To nie jest to samo i poświęcimy temu osobny wpis.
- W umowie należy wymienić wszystkie przekazywane wraz z umową dokumenty z podaniem ich numerów (nr polisy OC, karta pojazdu, itp.) Jeśli motocykl pochodzi z zagranicy dokumenty do rejestracji będą musiały zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. W umowie warto wskazać ile jest kluczyków.
- Rzecz, o której nie wolno zapominać to wskazanie dokładnie ceny oraz kwoty jaka została przekazana sprzedawcy a także tego w jakiej formie nastąpiła zapłata za motocykl. Unikajcie sytuacji, w której na umowie widnieje inna, z reguły niższa kwota, niż ta którą faktycznie wręczyliście sprzedawcy.
- Jeśli macie zamiar korzystać z gotowego wzorca umowy, co oczywiście jest dobrym rozwiązaniem, zanim go podpiszecie zweryfikujcie dokładnie jego treść i poszczególne zapisy.
- Kiedy już wszystko wydaje się sprawdzone upewnijcie się raz jeszcze, czy na pewno co można zostało sprawdzone, a w przypadku choćby najmniejszych wątpliwości rozważcie dodatkowe sprawdzenie lub zostawicie sobie trochę czasu na przemyślenie zakupu. Pamiętajcie, zakup motocykla pochodzącego z kradzieży może oznaczać kłopoty.